«
  1. Ana sayfa
  2. Blog
  3. Plajlar 1 Haziran’da Açılıyor

Plajlar 1 Haziran’da Açılıyor

Corona virüs nedeniyle alınan önlemlerin kademe kademe kaldırıldığı şu günlerde bir adım da turizm sektöründen geldi: Plajlar 1 Haziran’da açılıyor.

Plajlar Açılıyor

Tüm dünyayı sarsan Corona virüs salgını, en büyük darbelerden birini de turizm sektörüne vurmuştu. Alınan kararlarla birlikte oteller ve plajlar kapatılmıştı. Yaz turizminin canlanmasını beklediğimiz mayıs ayı, sektör için kayıp geçmişken tüm işletmeciler şu sorunun cevabını merak ediyordu: Plajlar ne zaman açılacak? Beklenen yanıt Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’dan geldi. 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle plajlar kullanıma açılacak.

Plajlarda Sosyal Mesafe Kuralı Nasıl Uygulanacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “kontrollü sosyal hayat” olarak adlandırdığı yeni düzenin kuralları, plajlarda da uygulanacak. Tüm plaj işletmelerinde sosyal mesafe kurallarına uyulması zorunlu olacak. Plajlarda, şezlonglar arası mesafenin en az 1.5 metre olmasına dikkat edilecek. Otel ve restoranlarda da koltuklar ve masalar arasında aynı mesafe kuralına uyulacak. Bu kararla beraber Bodrum, Çeşme ve Antalya plajları bu yaz da hareketli geçecek.

Denizden Virüs Bulaşır mı?

Pandemi sürecinde evde kalan ve yaz aylarında soğuk sularda serinlemek isteyen insanların ise kafasında tek bir soru var: Denizden virüs bulaşır mı? Konuyla ilgili araştırmalar yapılırken yüreklere su serpen açıklama Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu’dan geldi. Pullukçu, yaptığı açıklamada Hava sıcaklıklarının artmasıyla koronavirüs vaka sayılarının daha da azalacağını ifade ederek, haziran ayında tatil planlarının yapılabileceğini söyledi. Virüsün denizden bulaşmayacağını belirten Pullukçu, “denizden pek bir şeyin bulaşması mümkün değil. Deniz, izotonik su dediğimiz bir su. Denizde o kadar çok su var ki, her şey suyun içerisinde çabukça dağılıyor” dedi.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *